مقالات

راهنمای انتخاب عطر برای اقایان

عطر اقایان

همانطور که می دانید در طراحی و تولید عطرها می بایست اصول فنی خاصی رعایت شود اما تعریف عطر مردانه فراتر از این اصول، ترکیبات اولیه و شیوه های عصاره گیری است؛ زیرا هنگامی که رایحه ای به مشام می رسد احساسات ما را به طور کامل درگیر می سازد و ما را با خود به دنیای دیگری می برد که این کار کاملا هنرمندانه است.

اهمیت عطر برای آقایان

آقایان با سلیقه ای که به ظاهر خود اهمیت زیادی می دهند و همیشه شیک پوش هستند، نه تنها به نوع لباسی که می پوشند اهمیت می دهند، بلکه به نوع عطر و رایحه ای که از آن استفاده می کنند نیز توجه بسیاری دارند. این افراد به همان اندازه که پیش از یک ملاقات مهم به لباسی که قرار است بپوشند فکر می کنند، در انتخاب عطر نیز بسیار تامل می کنند.

القای حس مردانگی در عطرها

در دنیای عطرسازی، برخی از رایحه ها را مخصوص آقایان، گروهی را مخصوص خانم ها و بعضی دیگر را نیز به طور مشترک برای هر دو گروه خانم ها و آقایان طراحی و تولید می کنند. در خلق و آفرینش عطر مردانه معمولا برای نمایان ساختن برخی از ویژگی های مردانه از جمله قدرت، صلابت، مردانگی و جذابیت از مجموعه ای از ترکیبات خاص بهره گرفته می شود تا در نهایت حس مردانگی به بهترین نحو ممکن به مخاطب منتقل گردد.

هنگامی که ترکیبات اولیه ای همچون چوب ها، ادویه ها، گیاهان و مرکبات به شکلی کاملا هنرمندانه و با مهارت بسیار توسط یک عطرساز با هم ترکیب می شوند، می توانند یک یا چند ویژگی بارز مورد نظر سازنده عطر را به سایر افراد منتقل کنند.

خانواده بویایی عطرهای مردانه

عطرهای مردانه نیز همانند عطرهای زنانه، بر اساس نوع رایحه خود در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند که هر دسته دارای یک خانواده بویایی یا گروه بویایی مجزا است. برای مثال برخی از خانواده های بویایی عطرهای مردانه عبارتند از:

  • مرکباتی: همانطور که از نام این خانواده بویایی مشخص است این گروه شامل نت های مرکباتی از جمله لیمو، پرتقال، گریپ فروت و برگاموت می شود که رایحه ای کاملا نشاط آور، سبک، با طراوت و خنک دارد.
  • شرقی: این گروه بویایی که اغلب شامل انواع ادویه ها و طیف های مختلف وانیل و نت های کهربایی و غیره است جزو گرم ترین خانواده های بویایی در عطر مردانه است.
  • آروماتیک: این خانواده بویایی در عطر مردانه اغلب شامل نت هایی همچون اسطوخودوس،شمعدانی، خزه اوک موس و وتیور است که خانواده بویایی مردانه و باطراوتی محسوب می شود.
  • سرخسی: این خانواده بویایی که به آن فوژه نیز گفته می شود بر اساس آکوردی از نت های مرکباتی، چوبی، اسطوخودوس، شمعدانی، خزه اوک موس و کومارین ساخته می شود.
  • چوبی: این گروه یک خانواده بویایی بسیار شیک و گرم در عطر آقایان است و اغلب شامل نت هایی از جمله چوب صندل، چوب سدر، وتیور و نعناع هندی می شود.
  • چرمی: این گروه بویایی که در عطر مردانه بسیار موفق بوده است، در گذشته از منابع حیوانی و طبیعی به دست می آمده است و امروزه به روش های مصنوعی و با ترکیبات شیمیایی تولید می شود.

البته لازم به ذکر است که اصولا عطرها ترکیبی از چند خانواده بویایی هستند مانند: خانواده بویایی چوبی- آروماتیک و یا خانواده بویایی چوبی- شرقی یا سرخسی- آروماتیک.

نحوه انتخاب عطر مردانه

اگرچه انتخاب عطر امری کاملا شخصی، سلیقه ای و حسی است اما در انتخاب یک عطر مردانه باید به ویژگی های شخصیتی فرد نیز توجه نمود. برای این منظور، بهتر است مجموعه ای از اصول در نظر گرفته شود زیرا علاوه بر ویژگی های شخصیتی افراد، عوامل دیگری از جمله فصل، موقعیت، مکان و زمانی که در آن از عطر استفاده می شود نیز در انتخاب یک عطر تاثیرگذار هستند.

  • انتخاب عطر برای فصول گرم و سرد سال

در فصول سرد سال همانند زمستان و روزهای سرد پاییزی باید از عطرهایی با رایحه گرم، سنگین و غلیظ استفاده نمود. همچنین در فصول گرم سال مانند روز های گرم تابستانی باید از عطرهای خنک و سبک استفاده شود.

  • انتخاب عطر برای مکان ها و زمان های مختلف

مکانی که قرار است در آنجا از عطر مردانه استفاده کنید نیز بسیار حائز اهمیت است. این بدین معناست که اصولا عطرهایی که در میهمانی، محل کار و یا مکانی اداری و رسمی استفاده می شوند با یکدیگر متفاوت هستند. به عبارت دیگر در صورتی که رایحه ها متناسب با یک موقعیت مورد استفاده قرار گیرند می توانند تاثیرات شگفت انگیزی بر روی اطرافیان داشته باشند. در ضمن فراموش نکنید که عطرهایی که در روز استفاده می شوند، قاعدتا باید سبک تر از عطرهایی باشند که در شب استفاده می شوند.

طراحی شیشه عطر مردانه

طراحی شیشه عطرهای مردانه نیز همانند عطرهای زنانه اغلب با ویژگی عطر و رایحه آن مرتبط است. از اینرو، طراحان شیشه تمام تلاش خود را می کنند تا پیام رایحه عطر را به خوبی به مخاطب انتقال دهند.

عموما ظاهر شیشه عطرهای مردانه نمایانگر ویژگی های خاص مورد نظر عطرساز از جمله قدرت، صلابت و مردانگی هستند. بنابراین طراحی این عطرها بیشتر به گونه ای انجام می شود که این ویژگی ها را به خوبی منتقل سازد. همچنین رنگ شیشه هر عطر مردانه با رایحه آن کاملا هماهنگی دارد و شیشه این عطرها بیشتر در طیف رنگ های قهوه ای، مشکی، سبز و طوسی تولید و عرضه می شوند.

سوالات متداول در مورد عطر و ادکلن مردانه

آیا تاثیر عطر بر احساسات امری ثابت شده است؟

بله، عطرها به طور موثر بر عواطف و احساسات ما اثر می گذارند و با خاطرات ما گره می خورند. به همین دلیل است که برخی از اوقات هنگامی که بویی به مشام ما می رسد، شخصی خاص و یا خاطره ای از گذشته را برای ما به وضوح تداعی می شود.

آیا با تغییر فصل نیازی به استفاده از عطر مردانه با رایحه جدید داریم؟

عموما در فصول سرد سال همچون پاییز و زمستان استفاده از عطرهایی با رایحه گرم و سنگین چوبی یا شرقی به آقایان توصیه می شود. همچنین پیشنهاد می شود که در فصل بهار و تابستان از عطرهای خنک، باطراوت و نشاط آوری با رایحه مرکباتی یا آروماتیک استفاده کنند تا جذابتر به نظر بیایند.

در انتخاب عطر مردانه چه فاکتورهایی باید در نظر گرفته شود؟

در انتخاب عطر آقایان علاوه بر سلیقه و ویژگی های شخصیتی آقایان، باید به فاکتورهایی همچون سردی یا گرمی هوا و همچنین محیط و زمانی که از عطر استفاده می شود توجه شود.

عطر مردانه بر چه اساسی طبقه بندی می شود؟

هر عطر بر اساس خانواده بویایی آن تقسیم بندی می شود که در واقع خانواده بویایی نیز با توجه به مواد تشکیل دهنده آن مشخص می شود.

عطر مردانه فوژه چه نوع عطری است؟

عطر فوژه یا همان سرخسی یک خانواده بویایی مدرن و بسیار پر طرفدار در عطرهای مردانه است که متشکل از نت های چوبی، مرکباتی، اسطوخودوس، شمعدانی، کومارین و خزه اوک موس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *